ÖNE ÇIKAN MASÖZ PROFİLLERİ

  Tüm masöz profillerini görmek için tıkla

Evde kendinizi stresli ve ağrılı hissediyorsanız, basit kendi kendine masaj tedavi teknikleriyle rahatlama bulabilirsiniz. 

Çalışan profesyoneller için masa masajı fikirleri

Bilgisayar başında çalışırken günde kaç saatinizi masa başında oturarak geçiriyorsunuz? Elinizde bir telefon veya tableti tutarken ona dokunarak daha ne kadar harcarsınız? Çalışan birçok profesyonel için günlük hayatımızdaki hareketsiz ekran süresi rahatsız edici derecede yüksektir.

Birçoğumuzun bildiği gibi, kaslarımız, oturduğumuz uzun saatlere, ellerimizi ve kollarımızı klavyelerde ve diğer cihazlarda buruşturarak genellikle çok iyi tepki vermez.

Tüm bu yorgunluk ve ağrı yeterince kötü değilse, COVID-19 pandemisi, evden çalışma ortamlarındaki standartların altındaki ergonomik koşullar veya her ikisi nedeniyle şu anda yüksek düzeyde stresle karşı karşıya olan insanlar için durum daha da kötüleşiyor.

Kendi başınıza nasıl masaj yapılır

Başparmaklarınızı elmacık kemiklerinize, kulaklarınızın hemen yanına koyarak başlayın. Küçük, dairesel hareketler yaparak şakaklarınıza masaj yapmak için parmaklarınızı (rahat hissettiğiniz kadar) kullanın. Ellerinizi alnınızın ortasında buluşana kadar yavaşça birlikte hareket ettirirken hareketi sürdürün.

Boynunuza ve omuzlarınıza nasıl masaj yapılır?

Önce omuzlarınızı kamburlaşmamaları için alçaltın ve gevşetin ve boynunuzu germek için çenenizi göğsünüze sokun. Daha sonra, her iki elin ilk iki parmağını alın ve aynı taraftaki omzunuzun üzerinden uzanın, bunları boynunuzun tabanına (omuzlarla birleştiği yere) sağlam ve sabit bir basınçla yerleştirin. Beşe veya ona kadar sayın, baskıyı bırakın, ardından omuzlarınızı yavaşça ileri ve geri döndürün. Gerektiği kadar tekrarlayın.

Kendi Kendine El Masajı Nasıl Yapılır?

El masajı özellikle parmakları sürekli olarak telefon ve klavyeyi gagalayan kişiler için önemlidir. Elinizi açın ve bileğinizi hafifçe bir tenis topunun üzerine koyun. Topu nazikçe bileğinizde yukarı ve aşağı yuvarlayarak başlayın. Ardından, avucunuzun etli alt kısmı topun üzerinde duracak şekilde elinizi hareket ettirin ve yavaşça bir yandan diğer yana yuvarlayın.

Önkoldaki ağrı nasıl giderilir

Yazma ve mesajlaşma da ön kol kasları için zordur. Bir kolunuzu ve elinizi avuç içi yukarı bakacak şekilde, uyluğunuzun ve dizinizin üzerine koyarak onları biraz rahatlatın. Ardından, aşağı doğru itmek ve ön kolunuz boyunca bileğinize doğru yavaşça ilerlemek için karşı avucunuzun etli topuğunu kullanın. Basınç miktarı, hissetmeniz için yeterli olmalı, ancak yanacak veya acıtacak kadar güçlü olmamalıdır. Bileğin üzerinden ve parmak uçlarına kadar itmeye devam edin. Gerektiği kadar tekrarlayın, ardından kolları değiştirin.

Kendi kendine ayak masajı teknikleri

Bir tenis topu da ayaklarınıza hızlı bir evde masaj yapmanıza yardımcı olabilir. Ayakkabılarınızı ve mümkünse çoraplarınızı da çıkarın. Tenis topunu bir ayağınızın altına koyun ve ileri geri ve yan yana yuvarlayın. Gerginlik noktaları keşfederseniz, basıncı artırın ve ağrıyı hafifletmek için topu o bölgede küçük daireler çizerek yuvarlayın. Plantar fasiitten muzdarip olanlar için, iltihabı ve ağrıyı yatıştırmaya yardımcı olmak için ayak tabanlarını donmuş bir su şişesinin üzerinde yuvarlayabilirsiniz.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir